…za sedmero horami v daleké krajině. 2013.

Během zakázky na fotografování hotelového resortu Kurumba a hlavního ostrova Malé na Maledivách pro připravované knihy jsem od klienta Ahmara Mohameda dostal otázku, jestli mu můžu fotit i letecky.
Ok, proč ne. Skvěle.

Už jsem se viděl v helikoptéře nebo v hydroplánu,

když mi Ahmar vysvětlil, že má piloty dronu a potřebuje fotografa. ??? Jasně, věděl jsem, že drony nejsou jenom k zabíjení talibanců, už jsem v té době nějaké letecké fotografie z modelů helicamů či multikoptér viděl. Přišlo mi to tenkrát samozřejmě atraktivní.

Mnohokrát jsem dokonce z klasického letadla či ultralightu zakázky na leteckou fotografii fotil.

Ovšem jako člověka modelářstvím a obecně kutilstvím nezasaženým mě do té doby nikdy vážně nenapadlo, že bych já osobně dokázal ovládat foťák přes RC a tu divnou věc ve vzduchu. Vysoko, nad mořem, ve větru, vybavení za hodně peněz…trochu hrůza.

Ten samý den jsem se seznámil s piloty, místními borci z Malediv.

Zajímalo je, kolik můj foťák vlastně váží a jaké má videovstupy. S pýchou jsem oznámil, moje vlajková loď od Canonu 1DsIII má s objektivem asi 2kg a video vůbec neřeší – je to přece vrcholný model výrobce orientovaný na profi fotografii. Což tedy můj klenot pro leteckou fotografii dost diskvalifikovalo. Sehnali tedy někde na ostrově Canon 5DII, ten je podstatně menší i více plastový a tak mnohem lehčí, umí i video – což je zásadní věc pro přenos reálně viděného obrazu na zem a tím možnost komponovat záběr – tedy FPV (First Person View).

Hned druhý den, 12. února 2013 se to stalo.
Za dohledu skupinky domorodých rybářů a po krátké instruktáži ovládání, jsem nafasoval FPV brýle a RC rádio s ovládáním pohybu a spouště zrcadlovky. Naštěstí druhý ovladač stroje kontroloval pilot, zavěšený Canon nakonec nebyl můj, takže nebyl faktický důvod k obavám…Stejně, ve chvíli zapnutí osmi motorů mohutné oktokoptéry a překvapivě silného zvuku, se mi rozbušilo srdce na podobně vysoké otáčky.

Věděl jsem okamžitě, nebude to dlouho trvat, nevyhnutelně se ze mne stane také pilot.

Pin It on Pinterest

Share This